Home > Network > Mikrotik Routeros 3 Bölüm

Mikrotik Routeros 3 Bölüm


Port Forwarding ve Traffic Shaping

İçeride bir web sunucu ftp server email server veya Remote desktop yaptığınız herhangi bir sunucunuz varsa dsnt nat yapmamız gerekiyor bunun için yine firewall nat menusunden dsnt için rule ekliyeceğiz.

Rdp için Dstnat ta dışarıdaki port farklı olsun örnek dışarıda 3333 portuna gelen istekleri içeride 3389 portuna yönlendir diyebiliriz .

Arayüzden yapacak olursak chain dstnat dst adress real ip niz protokol tcp dstport 3389 in interface action dst-nat içerideki hedef ip web server vs

Hız limitleme Traffic shaping

Network deki tüm hostlara veya sadece belirli bir ip ye hız limitlemesi yapmak için yine menüde bulunan queues sekmesinden yeni bir yeni simple queue oluşturuyoruz.

Burda sadece bir ip ye limitleme yaptık 10.10.10.7 ip sine sahip host indirme ve upload limiti 1 mb burst ise eger bu limiti zorlarsa 8 sn boyunca 2 mb çıkmasına izin veriyor hala devam ederse 1 mb sabit kalıyor

Şuan limiti zorluyor bu menü altına girdiğinizde örnek queue2 rengi sarı hali almış yani burst degerini kullanıyor 8 saniye sonra kırmızı rengi alacak ve maxsimum belirlenen bandwith kullacak geride kalan paketler ise drop edilecek.

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: